Archdiocese of Chicago
www.archchicago.org Locators:  Parishes | Elementary Schools | High Schools
Archidiecezja w Chicago
:: Portal w języku polskim

PrzesŁanie KardynaŁA 2012


13 styczeń 2012

Wolność Religijna i Niezadowolenia z niej

W wywiadzie telewizyjnym, w dniu Bożego Narodzenia, powiedziałem, że boję się tegorocznej Chicago Homoseksualnej Parady Dumy, która może wyrosnąć na demonstrację zagrażającą  katolickiej wolności do spotkanie i oddawania kultu bożego w miejscowym kościele parafialnym.  Moje słowa zaskoczyły wielu a zraniły innych.  Kiedy człowiek mówi coś bolesnego jedyną odpowiedzią jest przeproszenie.  Bardzo żałuję, że zraniłem nie tylko tych, którzy czują się osobiście upokorzeni,  ale też ubliżyłem wielu członkom rodzin, które robią wszystko, by utrzymać silne więzi rodzinne z homoseksualnymi albo lesbijskimi synami lub córkami. Tym bardziej, że znam takie sytuacje z moje własnej rodziny.

Jakie obawy sprowokowały moje wypowiedziane słowa?  Czego się obawiam?  Co leży za słowami, za które żałuję, że wypowiedziałem, a mianowicie, to moja mocno usadowiona troska o wolność katolickiego Kościoła w naszym kraju.  Czy jest to fałszywa obawa albo rzeczywiście  nasza wolność jest spodniowo ograniczana?  Pozwolę sobie tutaj przedstawić kilka wypadków potwierdzających moje obawy.

Jeżeli ktoś, rok temu powiedziałby mi, że katolickie agencje opieki społecznej w Illinois nie będą mogły prawnie organizować adopcje albo umieszczać dzieci w domu opieki, uważałbym, że ta osoba jest nie poważna. Jeżeli ktoś powiedziały, że dobrze renomowana katolicka uczelnia w Archidiecezji będzie określona, przez agencję rządową, że nie jest już ona katolicką, uważałbym taką wypowiedz jako absurdalną. Jeżeli dwa lata temu, ktoś poinformowałby mnie, że katolickie szpitale, uniwersytety i inne instytucje, które są silnie związane z posługą Kościoła, miałyby ubezpieczyć swoich pracowników przed medycznymi „usługami”, które są niemoralne,  byłbym przekonany, że wciąż jesteśmy chronieni przed takimi dekretami, które zmuszają nasze instytucje do zamknięcia albo do sekularyzować się. Trudno sobie wyobrazić, by Kościół nie mógł udzielać pomocy kobietom, które są sprzedawane, albo uchodźcom potrzebujących opieki bez oferowania im “pełnych usług reprodukcyjnych (włączając przerwanie ciąży i sterylizacje)”, taką  myśl potraktowałbym jako zwykłą fantazję. Gdyby ktoś pomyślał o takim zdarzeniu, że amerykański rząd zaatakuje w sądzie prawo Kościoła do określania, którzy są albo którzy nie są jego prawnymi kapłanami,  taką nawet myśl należałoby taktować jako zwykłe urojenie. Podobnie śmiesznie wydawałoby się takie prawo, a które faktycznie zostało obecnie w prowadzone do rewizji ustawodawstwa państwowego, które odbiera prawo kapłanom i biskupom do rządzenie Kościołem przekazując je  w ręce komitetów wybranych przez państwowe prawo. Te powyższe zarządzenia państwowe wprawiają mnie w wielkie zakłopotanie.  Praca Kościoła z biednymi i upośledzonymi, chorymi i niewykształconymi, głodnymi i bezdomnymi nigdy przedtem nie była zagrożona. Tracąc dostęp do tych posług, jak również odbieranie naszego prawa do rządzenia sobą i kultu bożego w sposób właściwy i regularny, dotknie nie tylko katolików ale też nasze całe społeczeństwo.

W poprzednich pokoleniach, katolicy byli chronieni przeciw indywidualnej i zorganizowanej akcji uprzedzeń, przez wzorowy system prawny. W społeczeństwie tak pluralistycznym w jego  moralnych standardach, prawo zawsze dawali wyjątki dla duchownych i klauzule wolności sumienia, które chroniły zarówno osoby jak i religijne instytucje.  Te tradycyjne gwarancje wolności nie mogą już być taktowane jako naturalne.  Obecnie to samo prawo, stało się, w kilku przykładach, naszym wrogiem. To jest nowa sytuacja dla katolików w Ameryce: system prawny został zmieniony usuwając ochronę dla naszej wiary i naszej wolności religijnej.  Katolicy znowu zostaną, jeszcze raz, wyłączeni z amerykańskiego prawa.  I to jest ta moja poważna obawa.
Biskupi przysięgają nauczać i przestrzegać katolickiej wiary i by obronić wolności Kościoła.  Wiele jest powodów, by atakować katolicką wiarę i Kościół, który tak uczy i stosuje w praktyce.  Kalendarz męczenników daje świadectwo tej opozycji od wieków.  Ostatnio, papież Benedykt XVI przemawiał do dyplomatów akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej o współczesnych sytuacjach, gdzie wolność religii katolików jest narażona na niebezpieczeństwo: “W wielu krajach, chrześcijanie są pozbawieni podstawowych praw i usuwani z życia publicznego; w innych krajach są celem gwałtownych ataków na ich kościoły i domy mieszkalne. W innych częściach świata, widzimy, jak polityka wycelowana jest do marginalizowanie roli religii w życiu społeczeństwa, jak gdyby to był powód nietolerancji raczej niż doceniania wkładu do edukacji i w poważaniu ludzkiej godności, sprawiedliwości i pokoju.”

W obecnym czasie w naszym kraju, opozycja do katolicyzmu wywodzi się głównie z odrzucenia przez wielu naszego moralnego nauczania i antropologii, która leży u podłoża naszego rozumienia daru ludzkiej seksualności. Moralne nauczanie Kościoła jest oparte na zachowywaniu i zachęcie do moralnego dobra; w naszym społeczeństwie moralność jest  adresowana przez prawną obronę indywidualnych praw. Katolicy, zarówno w prywatnym jak i życie publicznym, ogólnie starają się utrzymać te dwie wizje zgodne nawzajem z sobą. Wolność religijna jest zarówno moralnym dobrem jak i legalnie chroniony prawem. Wzmacnianie wolności religijnej i powstrzymywanie od rozegrania praw przeciw sobie nawzajem pomoże  utrzymać każdego w ramach amerykańskiego prawa.  To jest moja silna nadzieja. 
Niech Bóg was błogosławi.

Wasz szczerze oddany w Chrystusie,

Francis Kardynal George, OMI
Arcybiskup Chicago

Return to Top